Dlaczego chińscy górnicy nie zainscenizują 51% ataku na Bitcoin.

Jameson Lopp wyjaśnia, dlaczego ataki na Bitcoina nie zadziałają i że spodziewa się, iż dominacja górnicza Chin nie utrzyma się.

Chiny odpowiadają za ponad połowę zdolności wydobywczych Bitcoin na świecie, ale Jameson Lopp, współzałożyciel i CTO z Casa, obawia się, że chińscy górnicy są zagrożeniem dla Bitcoin w blogu na 9 sierpnia.

Chociaż wiele osób wyraziło obawy związane z koncentracją tak dużej ilości haszyszu w Chinach, Loop wskazał, że nawet w przypadku ataku na Bitcoina na poziomie 51%, napastnicy są ograniczeni w tym, co faktycznie mogą zrobić.

Wyjaśnił, że napastnicy nie mogą arbitralnie kraść ludzkich Bitcoin Era, ani zmieniać zasad konsensusu. Nie mogą odwrócić ważnych transakcji. Jedyne co mogą zrobić, to podwójnie wydać własnego Bitcoina.

Najlepszym sposobem dla 51% napastnika na osiągnięcie maksymalnego zysku jest wypłata gotówki za pośrednictwem krypto wymiany na „odporną na cenzurę krypto walutę lub stabilny bilon„. Stanowi to jednak duży problem, jeśli chodzi o limity wypłat i znajomość wymagań klienta wśród giełd. Nie ma też większego ekonomicznego sensu, aby napastnicy zrzucali duży kawałek Bitcoina na raz:

„Wartość Bitcoinu, który nadal trzymasz po ataku prawdopodobnie znacznie spadnie, więc udany duży atak może w rzeczywistości skutkować strzeleniem sobie w stopę. Lepiej, żebyś się nie ześlizgnął, gdy będziesz miał dostęp do wymiany, w którą celujesz. Na przykład, jeden z hakerów zwrócił 25 milionów dolarów w skradzionych środkach po wycieku adresu IP.“

Bitcoiners na ratunek

Loop uważa, że byłoby prawie niemożliwe, aby państwo narodowe uzyskało całkowitą kontrolę nad obiektami górniczymi i że zainteresowane strony Bitcoinu podjęłyby natychmiastowe działania nadzwyczajne przeciwko takiemu aktowi.

Nawet jeśli atak zmieni się z ukierunkowania na poszczególne obiekty górnicze na łatwiejszy atak górniczy – 70% haszyszu w Chinach jest koordynowane przez mniej niż 10 basenów górniczych – zmiana basenów górniczych jest dla górników niezwykle łatwa. Trudno jest również działać w ukryciu, ponieważ istnieje wiele niezależnych firm, które ostrzegają media społecznościowe przed złośliwymi aktorami.

„Trudno sobie wyobrazić scenariusz, w którym aktor państwowy byłby w stanie szybko i potajemnie przechwycić wystarczająco dużo haszyszu, aby przeprowadzić trwający atak, który trwa dłużej niż kilka godzin“.

Według Loppa, powodem, dla którego hashpower jest skoncentrowany w Chinach od 2015 roku, jest fakt, że większość chipsów wydobywczych jest produkowana w Azji. Co najważniejsze, Chiny dysponują również „obfitością taniej energii“ oraz stabilnością polityczną i ekonomiczną ułatwiającą infrastrukturę górniczą.

Pętla stwierdziła, że każdy atak górniczy na dużą skalę będzie „ograniczony w swojej skuteczności“. Jak informował wcześniej Cointelegraph, w dłuższej perspektywie czasowej konkurencja w produkcji półprzewodników i tańszych źródeł energii będzie nadal rosnąć w skali globalnej, a dominacja Chin w górnictwie nie utrzyma się.

Bitcoin-Preis bewegt sich in Richtung $11600
leckeres Thai Essen